Co je důležité při výběru okna?

Okna jsou nedílnou součástí našich domovů. Nejen že dokreslují celkový dojem stavby, ale jejich vlastnosti výrazně ovlivňují, jak se nám bude v nemovitosti bydlet. Okna by nám navíc měla sloužit dlouhá léta, a i z tohoto důvodu je jejich správný výběr tak důležitý. Připravili jsme pro vás rozhovor s naším kolegou Ondřejem Slezákem. Ten na každodenní bázi komunikuje s klienty a radí jim právě při výběru oken. V rozhovoru jsme se zaměřili na fakta, na co si dát při výběru oken pozor a čemu věnovat pozornost.

obchodní zástupce olomouc

Co zákazníky nejčastěji při výběru oken zajímá?

Velmi často se samozřejmě zajímají o cenu. Abychom ovšem mohli připravit cenovou nabídku, potřebujeme znát detaily o velikosti, tvaru, konstrukci domu či bytu – půdorysy, podhledy apod. Čím více informací máme, tím přesnější nabídku dokážeme připravit. Ke každému zákazníkovi přistupujeme individuálně, konzultujeme s ním jeho představy o budoucích oknech a jdeme se podívat přímo na stavbu. Máme tak jistotu, že vidíme vše, co je potřeba, a připravíme mu nabídku skutečně na míru jeho požadavkům.

Je také vidět, že se u zákazníků zvyšuje povědomí o možnostech, které okna poskytují. Klienti tak mají zájem o trojsklo, chtějí vědět, jaké mají okna profily, jaké jsou tepelněizolační vlastnosti, zajímají je technické specifikace apod.

Jaké jsou aktuální trendy?

Velmi populární jsou v současné době šedé barvy. Ty jsou častou součástí moderních novostaveb, ale jak jsem zmínil, u výběru těchto oken je potřeba skutečně dbát na jejich kvalitu. V nabídce máme 12 odstínů šedé barev – od světlých, přes antracitové, až po černé. Všechny tyto barvy mají speciální vrstvu s technologií Cool Colours, kdy teplo nezachytávají, ale naopak sluneční záření ve zvýšené míře odrážejí. Černé jsou dokonce ve standardu Cool Colours Plus, což je zcela nová technologie výroby barevných fólií, která ještě více odráží sluneční paprsky a ochlazuje tak povrch oken.

Pro příznivce dřevěného vzhledu oken máme v nabídce několik prémiových dekorů Premium Woodec. Ty zcela věrně imitují dřevěná okna. Navíc jsme letos začlenili zcela nový dekor z této řady - Dub čokoládový Woodec. Dále se také zvyšuje zájem o nízkoenergetické budovy a větší důraz je kladen i na příslušenství. Například na atraktivní venkovní stínění jako jsou venkovní žaluzie či rolety.

Co je potřeba vzít při výběru oken v potaz?

Zásadní informace pro výběr oken je, co od nich klient požaduje a očekává. Je důležité také vědět, jestli jde o rekonstrukci nebo novostavbu a případně, jak má být energeticky náročná. Velmi důležitá je i bezpečnost oken. Pro potenciálního zloděje je okno nejsnazší cestou do domu. Při výběru bezpečnostních oken se přes ně ovšem zloděj nedostane.

fenstar point plastova okna woodstar

Na co je potřeba si dávat při výběru oken pozor?

Jednoznačně na kvalitu materiálu, ta totiž nejvíce ovlivňuje životnost oken. Také je potřeba být obezřetný v případě antracitových oken. Ta jsou sice velmi oblíbená, nicméně čelí větší míře slunečního záření. Z tohoto důvodu je třeba klást ještě větší důraz na jejich kvalitu i na použité fólie. Ve Fenstar používáme pouze ověřené a kvalitní fólie, se kterými máme zkušenosti.

Protože jsme certifikovaní pro náročný francouzský trh, máme přímo ve výrobě testovací stroj. Každý týden provádíme několikahodinové testy funkčnosti a těsnosti našich běžně vyráběných oken.

S jakými problémy se mohou zákazníci setkat?

Stejně jako v každé oblasti, kde je hodně výrobců, i při výběru oken se tak nabízí více možností, ale současně se otevírá i potenciálně více rizik. Okna mohou být z nekvalitních materiálů či ve špatném provedení. Zákazník může okna zakoupit u firmy, která nemá garantovanou záruku, případně není ověřená. Také se může jednat o regionální firmu, která za pár let nemusí existovat.

Jak na servis oken? A jak je možné získat prodlouženou záruku?

Servis oken je velmi důležitou součástí jejich životnosti. Nedoporučujeme ovšem realizovat servis svépomocí. Jedná se totiž o neodborný zásah, který může mít vliv nejen na záruku, ale také na funkčnost produktu.

U nás ve Fenstar doporučujeme všem zákazníkům provádět pravidelný servis jednou ročně. Provádí jej servisní technik a nejčastěji se zaměřuje na seřízení oken a křídel na pantech. Při dodržování pravidelných servisních intervalů, tedy jednou ročně, může zákazník dosáhnout na záruku až 10 let.

Naše servisy jsou vyhledávané, a je proto potřeba si je objednat s předstihem. První dva servisy od nás obdržíte zcela zdarma.

Patří produkty FenStar do programu Nová zelená úsporám?

Ekologie a udržitelnost jsou hodnoty, které jsou pro mnoho zákazníků důležité. A jsou důležité i pro nás ve Fenstar. Naše okna disponují vysokou kvalitou z hlediska tepelněizolačních vlastností, a i z tohoto důvodu jsou naše okna zapojena do programu Nová zelená úsporám. Klienti na vyžádání získají od obchodníků přehled výrobků, na které mohou získat dotaci případně je mohou vyhledat přímo na stránkách dotačního programu.

Co má zákazník udělat v případě zájmu o okna?

Pokud klient hledá kvalitní okna, pak je nejsnazší kontaktovat přímo obchodníka z daného regionu. Všechny kontakty jsou uvedeny na našem webu, kde je k dispozici i kontaktní formulář.

Zákazníka rádi přivítáme po předchozí telefonické domluvě také v naší galerii v Hodějicích a vzorkovnách v Praze a Ostravě. V nich si může prohlédnout různé možnosti oken, dveří a příslušenství, osahat si je a získá tak jasnější představu o naší nabídce.

Pokud by vás tedy cokoliv zajímalo ohledně výběru oken, příslušenství apod. neváhejte nás kontaktovat. Já a moji kolegové vám rádi poradíme a sdělíme vám vše potřebné, abyste získali kvalitní okna, se kterými budete dlouhá léta spokojeni.

Proč okna a dveře FenStar?

bezpečnost a kvalita

Bezpečnost & Kvalita

Bezpečnost je pro nás na prvním místě. Vynikající kvalita produktů je podtržena nadstandardní garancí až 10 let.

design a inovace

Design & Inovace

Nabízíme širokou paletu možností a kombinací pro vytvoření vhodného produktu přímo na míru.

Tradice

Tradice výroby & Stabilita

Máme již více než 30 let zkušeností s výrobou plastových a hliníkových oken a dveří. Okna vyrábíme a dodáváme převážně na západoevropský trh.

 • alt

  Antracit je in!

  Moderní stavby si žádají okna moderních barev. Odstíny šedé v kontrastu se světlou fasádou dodávají oknům patřičnou eleganci. 

  Prohlédnout reference
 • alt

  Okna jako designový prvek

  V jednoduchosti je krása... čistý, bílý interiér v kombinaci se stŕíbrnou barvou oken a dveří dělají domov ještě útulnější.

  Prohlédnout reference
 • alt

  Centrum Kaštanová

  Okna FenStar s předokenními roletami dotváří jednotný design budovy.

  Prohlédnout reference
 • alt

  Srub uprostřed přírody

  Při realizaci této stavby měl majitel od začátku jasnou představu o vzhledu a provedení otvorových výplní. Zachovat dřevěný vzhlad oken a dveří bez nutnosti jejich každoroční údržby.

  Prohlédnout reference
 • alt

  Sladěné do detailu

  I plastová okna mohou věrně imitovat dřevo. Vyberte si ten správný dekor a slaďte svůj dům do detailu.

  Prohlédnout reference

Chcete vědět víc o výrobě oken a dveří FenStar?

 • 3 vzorkovny
 • certifikace
 • 30 let
 • testovací centrum