Nová zelená úsporám a vše, co byste o ní měli vědět

Dotační program Nová zelená úsporám umožňuje rodinám i bytovým sdružením renovovat své domovy díky státním dotacím.

Co je Nová zelená úsporám

Logo zelená úsporám

Jedná se o dotační program pro projekty zaměřené na energeticky úsporná opatření. Takovým projektem může být například zateplení domu, výměna starých kotlů, zachytávání dešťové a odpadní vody, zelené střechy, fotovoltaické systémy, nabíjecí stanice pro elektromobily, vylepšené ohřevy vody, rekuperační systémy i výstavba pasivních domů. Kompletní přehled najdete na oficiálních stránkách zmíněného programu.

Nová zelená úsporám vám v důsledku pomáhá ušetřit za vodu, energie a prakticky zvyšuje i hodnotu nemovitosti.

Jak Nová zelená úsporám funguje, a jak o ni zažádat

V první řadě je nutné se důkladně seznámit s částí programu, kterou si přejete využít. A následně si tak budete moci připravit veškeré nezbytné dokumenty. Poté je vhodné oslovit specialistu, který vám pomůže s přípravou projektu. Jakmile máte tyto kroky připravené, podáte žádost o dotaci pomocí formuláře na oficiálním webu. K podání formuláře potřebujete elektronickou identitu občana. Po odeslání žádosti se již můžete pustit do svého projektu. Po jeho ukončení doložíte nutnou dokumentaci a dotace vám bude následně převedena na účet.

Nemusíte mít obavy, že na vás dotace nevystačí. Již při podání žádosti je částka na váš projekt rezervovaná, a i když budete dokládat další dokumenty, nepřijdete o ni. Pokud si nejste s čímkoli jisti můžete se vždy obrátit se svými dotazy přímo na oficiální Zelenou linku 800 260 500, kde vám rádi poradí.

Žádosti o dotace je možné podávat do 30. června 2025 nebo do vyčerpání alokace.

Podporované projekty

Dotaci v programu můžete čerpat na rekonstrukce a úpravy domu či bytových jednotek, které povedou k jejich zateplení, na výstavbu nových domů v pasivním standardu, na nákup rodinných domů a bytů s velmi nízkou energetickou náročností, na pořízení solárních termických a fotovoltaických systémů, pro konstrukci zelené střechy a na venkovní stínicí techniku. Další možností jsou konstrukce podzemních nádrží na zachytávání dešťové vody a na využití tepla z odpadní vody, také můžete využít dotaci na systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperace). 

Finančně je z dlouhodobého hlediska velmi výhodná výměna zdrojů tepla za tepelná čerpadla, nové kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle či napojení na centrální zásobování teplem. Zajímavým prvkem je také možnost příspěvku na pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro osobní vozidla u bytových i rodinných domů či na výsadbu stromů na veřejnosti přístupných pozemcích u bytových domů. Každý projekt má své vlastní parametry a je tedy dobré si příslušnou část nastudovat a ideálně ji ještě prokonzultovat se specialisty v dané oblasti.

Proč existuje Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám vznikla z původní dotační kampaně Zelená úsporám a přinesla několik významných změn, které umožňují lidem snáze dosáhnout na finanční příspěvek. Hlavním záměrem této kampaně je bojovat se změnou klimatu zaváděním úsporných ekologických řešení. Díky dotacím je snazší pro občany realizovat změny, které nejenže prospějí planetě, ale ve výsledku také peněženkám.

Produkty FenStar, na které můžete čerpat dotaci

Pokud se rozhodnete využít zmíněné dotace, jistě oceníte, že v naší nabídce najdete okna a dveře splňující parametry pro získání dotace. Okna a dveře jsou důležitou součástí při zateplování domu. Je dobré mít na paměti, že výška dotace se určuje od výsledného zlepšení, výměna pouze samotných oken a dveří by nemusela docílit změny požadované pro zisk dotace. Využívá se tedy zejména ideálně v kombinaci se zateplením fasády.


Chcete se o produktech FenStar a možnosti financování z dotací dozvědět více? Kontaktujte nás, rádi vaše dotazy zodpovíme.

Proč okna a dveře FenStar?

bezpečnost a kvalita

Bezpečnost & Kvalita

Bezpečnost je pro nás na prvním místě. Vynikající kvalita produktů je podtržena nadstandardní garancí až 10 let.

design a inovace

Design & Inovace

Nabízíme širokou paletu možností a kombinací pro vytvoření vhodného produktu přímo na míru.

Tradice

Tradice výroby & Stabilita

Máme již více než 30 let zkušeností s výrobou plastových a hliníkových oken a dveří. Okna vyrábíme a dodáváme převážně na západoevropský trh.

 • alt

  Antracit je in!

  Moderní stavby si žádají okna moderních barev. Odstíny šedé v kontrastu se světlou fasádou dodávají oknům patřičnou eleganci. 

  Prohlédnout reference
 • alt

  Okna jako designový prvek

  V jednoduchosti je krása... čistý, bílý interiér v kombinaci se stŕíbrnou barvou oken a dveří dělají domov ještě útulnější.

  Prohlédnout reference
 • alt

  Centrum Kaštanová

  Okna FenStar s předokenními roletami dotváří jednotný design budovy.

  Prohlédnout reference
 • alt

  Srub uprostřed přírody

  Při realizaci této stavby měl majitel od začátku jasnou představu o vzhledu a provedení otvorových výplní. Zachovat dřevěný vzhlad oken a dveří bez nutnosti jejich každoroční údržby.

  Prohlédnout reference
 • alt

  Sladěné do detailu

  I plastová okna mohou věrně imitovat dřevo. Vyberte si ten správný dekor a slaďte svůj dům do detailu.

  Prohlédnout reference

Chcete vědět víc o výrobě oken a dveří FenStar?

 • 3 vzorkovny
 • certifikace
 • 30 let
 • testovací centrum